• وزارت راه و شهرسازی
  شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید
  مجری مطالعات و ایجاد شهرهای جدید در کشور
 • سکونت در شهرهای جدید
  شهرهای جدید هوشمند
  قیمت مناسب مسکن
  فرصتهای سرمایه گذاری
  امکانات رفاهی

تلاش برای ساخت شهرهای هوشمند و بهره‌گیری از شیوه‌های تأمین مالی نوین


عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید به تلاش برای ساخت شهرهای جدید هوشمند و بهره گیری از شیوه های نوین تامین مالی و اجرای پروژه های مشترک با کره جنوبی اشاره کرد و افزود :با وزارت توسعه شهری و روستایی چین نیز گفتگو کرده و در مراحل پایانی امضای یادداشت تفاهم هستیم.


اکبری ضمن اشاره به کارگاه آموزشی برگزار شده برای همکاران شرکت عمران شهرهای جدید با همکاری شرکت دولتی زمین و ساختمان کره جنوبی ادامه داد: خوشبختانه در این کارگاه تجارب بسیار خوبی از کارشناسان کره‌ای در حوزه فرایندهای مکان‌یابی، تهیه طرح‌های جامع و تفصیلی، شیوه‌های تأمین مالی و سازوکار استقرار مردم در سکونتگاه‌های شهرهای جدید و همچنین فعالیت‌های اقتصادی به مدیران ما منتقل و اطلاعات مفیدی ارائه شد.
وی با بیان این مطلب که قصد داریم همکاری‌های خود با کره جنوبی در حوزه‌های برگزاری کارگاه‌های آموزشی و اجرای چند پروژه مشترک در حوزه ساختمان‌های هوشمند و سبز و همچنین بازیافت و بازچرخانی آب خاکستری در شهرهای جدید را ادامه دهیم گفت: از سویی دیگر با وزارت توسعه شهری و روستایی چین نیز گفتگو کرده و در مراحل پایانی امضای یادداشت تفاهم هستیم تا در این حوزه از تجارب چین در ایجاد شهرهای هوشمند استفاده کرده و از شیوه‌های تأمین مالی استفاده شده در این کشور نیز بهره ببریم.
عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید در ادامه سخنان خود از آغاز ارتباطات این شرکت با آژانس نوزایی شهری در کشور ژاپن نیز خبر داد و افزود: در حال حاضر منتظر بازخورد این آژانس به متن یادداشت تفاهم ارسالی از سوی شرکت بوده که امیدواریم در نهایت به سرانجام خوبی برای احداث نسل نوین شهرهای هوشمند و زیست‌بوم بیانجامد.
اکبری در این راستا با اشاره به همکاری‌های پیشین شرکت عمران شهرهای جدید با کشور آلمان بیان کرد: تلاش داریم تا فعالیت‌های خود با نهاد ذیربط و وابسته به وزارت ساختمان و محیط زیست آلمان را در سه حوزه استانداردسازی سرانه‌ها و خدمات در فضاهای شهرهای جدید، آموزش‌های فنی و تخصصی در شهرهای جدید و جلب مشارکت آنها در طراحی و اجرای پروژه‌های هوشمندسازی شهرهای جدید را ادامه دهیم.
این مقام مسئول با تأکید براینکه در صورت مثبت بودن اقدامات مذکور تلاش داریم تا زمینه همکاری‌ها و مشارکت‌های شرکت با حوزه‌های خارجی را گسترش دهیم گفت: علاوه براین سعی داریم تا ضمن حضور در جلسات کمیسیون‌های مشترک وزارتخانه‌های دیگر به بررسی مباحث مشترک شهرهای جدید با شهرهای جدید سایر کشورها پرداخته و حوزه فعالیت‌های شرکت را توسعه دهیم.
وی همچنین در تشریح اقدامات مربوط به بخش تامین مالی پروژه‌ها در شهرهای جدید بیان کرد: در این حوزه سعی داریم از طریق تسهیلات سیستم بانکی و انتشار اوراق صکوک به تأمین پروژه‌ها بپردازیم که هم‌اکنون در حال مذاکره با بانک‌ها و موسسه تامین مالی بانک مسکن هستیم تا بتوانیم در این راستا موفق به انتشار یکصد میلیارد تومان اوراق صکوک شده و پروژه‌هارا فعال سازیم.
این مقام مسئول ادامه داد: بخش دیگر فعالیت ما در این حوزه مربوط به به تأمین مالی از طریق شرکت‌های خارجی به ویژه کشور چین است که در این حوزه نیز مشغول انجام مذاکرات لازم هستیم.
وی بیان کرد: رویکرد ما در شهرهای جدید برای تامین مالی پروژه ها در گام نخست و اولویت اول بهره‌گیری از ظرفیت‌های مالی داخل کشور به روش مشارکت عمومی و خصوصی است، پیمانکاران کشور دارای ماشین آلات و بخشی از نقدینگی بوده و شرکت‌های عمران شهرهای جدید نیز دارای زمین و مجوز و پروانه ساخت هستند، در این راستا موسسات تامین سرمایه هم می‌توانند با انتشار اوراق با اتکا به ضمانت‌هایی که خود و یا پیمانکاران تدارک ببینند نسبت به تامین نقدینگی لازم اقدام نمایند، اقدامی که از این طریق می‌توانیم ساخت پروژه‌ها را در شهرهای جدید انجام دهیم.
اکبری در پایان خاطرنشان کرد: برخی از شرکت‌های تابعه هلدینگ‌های کشور دارای ماشین آلات عمران و ساخت بوده و برخی دیگر دارای مصالح ساختمانی هستند اما این در حالی است که رکود نسبی در بازار کار و فروش هر دو حاکم است.
به گفته وی ما می‌توانیم با تلفیق ظرفیت‌های این بنگاه‌ها و شرکت‌های مادر و جلب مشارکت مالی مردم در قالب پیش فروش برای تامین مسکن مورد نیاز آنها و یا سرمایه گذاری آنها رشد و رونق را به بازار ساخت و ساز بویژه در شهرهای جدید فراهم نماییم./

تلاش برای ساخت شهرهای هوشمند و بهره‌گیری از شیوه‌های تأمین مالی نوین
تاریخ انتشار : چهارشنبه، ۱۳ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۰:۰۰
ارسال شده توسط : واحد روابط عمومی
کد خبر : 975