اخبار > شهرهای جديد در رسانه ها ؛


  چاپ        ارسال به دوست

شهرهای جديد در رسانه ها ؛

افزایش وام مسکن مهر و تکمیل پروژه ها تا پایان دولت یازدهم از جمله اخبار مهم شهرهای جدید کشور و حوزه مسکن در این هفته بود.

به گزارش روابط عمومی شرکت عمران شهرهای جدید، اخبار حوزه مسکن مهر شهرهای جدید کشور در هفته‌ای که گذشت، بسیار مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. مهمترین اخبار شهرهای جدید یک هفته اخیر را با هم مرور می‌کنیم:

 

افتتاح‌ های زودهنگام پروژه های مسکن مهر در دو شهر پردیس و پرند تا دهه فجر
(14 دی ماه 95)

معاون وزیر راه و شهرسازی از پیشرفت بیش از ۹۳ درصدی شهرهای جدید در سه سال گذشته خبر داد و گفت: عملکرد این دولت قابل مقایسه با دولت قبل نیست، ما شهر جدید پردیس را با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی در آغاز دولت یازدهم تحویل گرفته و امروز به مرز ۸۰ درصد رساندیم که با توجه به سختی عملیات اجرایی آن از بیشترین پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

محسن نریمان در گفتگو با برنامه رهیافت رادیو اقتصاد در خصوص شرایط فعلی مسکن مهر شهرهای جدید کشور اعلام کرد: قطعا همه ما عزم خود را برای اتمام پروژه عظیم مسکن مهر با وجود تمامی بدی‌ها و خوبی‌هایش به کار گرفته‌ایم و نمی‌خواهیم که دیگر در این مسیر مرتکب اشتباه شویم.

نریمان در ادامه با تأکید براینکه ساخت چنین پروژه بزرگی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران سابقه ندارد گفت: در این طرح ۶۰ هزار میلیارد تومان از محل تسهیلات و همچنین بیش از ۷۰ هزار میلیارد تومان از محل آورده‌های مردمی هزینه شده است. ما همچنان در ادامه راه نیز باید هزاران میلیارد تومان دیگر برای طرح‌های زیربنایی و روبنایی هزینه کنیم تا بتوانیم در نهایت آن را به پروژه‌ای استاندارد با رعایت تمامی ارکان حقوق شهروندی به متقاضیان تحویل دهیم. ما باید بتوانیم خدماتی اعم از آب، فاضلاب، گاز، برق، مدرسه، بهداشت، فضای سبز و ... را برای برج‌هایی که بالای کوه‌ها بنا شده‌اند فراهم کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه سخنان خود با اشاره به این مطلب که مسکن مهر تنها فیزیک یک خانه نیست افزود: اگر مسکن مهر در بافت فرسوده شهری ساخته می‌شد، تمامی امکانات را کنار خود داشت و دیگر نیازی نبود تا برای تأمین نیازهایش مجبور به شکافتن دل کوه‌ها با هزیه‌های بسیار بالا بشویم. این اراضی نامناسب تنها به طمع ارزان بودن برای اجرای این طرح انتخاب شدند، طبیعی است که این زمین‌ها به شرط گرفتن خدمات ارزش پیدا می‌کنند که این اتفاق به ناچار با هزینه مردم و دولت انجام شده و ارزش افزوده پیدا کرده است.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در ادامه اضافه کرد: بدون شک چندین دولت دیگر نیز باید پس از این بر روی این مناطق کار کنند تا در نهایت بتوانند شهری جدید بنا کنند. ما تنها در دو شهر پردیس و پرند چندین هزار واحد مسکونی ساختیم که قرار است حدودا جمعیتی چهار برابر این رقم را در خود جای دهد، پس باید بگوییم که این دیگر یک طرح یا پروژه ساده نیست بلکه عملیات اجرایی ساخت یک کلانشهر است چراکه شهرها موجوداتی زنده هستند و باید دارای روابط اجتماعی و تمامی نیازهای مردم باشند که به هیچ وجه در برنامه مسکن مهر پیش‌بینی نشده بود.

این مقام مسئول با تأکید براینکه دولت قادر به ساخت تمامی ابعاد یک شهر نیست و مردم نیز در توسعه آن باید کمک کنند گفت: در سایر کشورهای جهان مانند کره جنوبی شهرهای جدید حداکثر برای ۳۰ هزار نفر ساخته شده و بعد گسترش پیدا می کند این در حالی است که ما به طور مثال در پردیس در حال ساخت شهری ۳۰۰ هزار نفری هستیم.

نریمان پیشرفت فیزیکی فعلی شهرهای جدید را بیش از ۹۳ درصد اعلام کرد و گفت: عملکرد این دولت قابل مقایسه با دولت قبل نیست، ما شهر جدید پردیس را با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی در آغاز دولت یازدهم تحویل گرفته و امروز به مرز ۸۰ درصد رساندیم که با توجه به سختی عملیات اجرایی آن از بیشترین پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

نریمان برنامه‌ریزی و همکاری تمامی دستگاه‌ها را در تکمیل پروژه‌های مسکن مهر ضروری دانست و گفت: به تصور من تاکنون پروژه‌ای با این عظمت ولی با مطالعات محدود در کشور وجود نداشته است، ولی با همه این تفاسیر ما باید تمامی تهدیدها و مشکلات این پروژه را به فرصت تبدیل کرده و درعین حال به ظرفیت کمک‌های دولت و مردم نیز باید توجه کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین خاطرنشان کرد: مسکن مهر از سال ۸۶ شروع شده و قرار شد تا طی ۱۸ ماه به پایان برسد، پروژه‌ای که تا کنون نیز به طول انجامیده است، بدون شک این مسئله نشان دهنده برنامه‌ریزی نامناسبی است.

این مقام مسئول با اشاره به این مطلب که با توجه به قراردادهای موجود در دولت قبل تنها یک میلیون تومان برای آماده‌سازی و محوطه‌سازی درنظر گرفته شده بود گفت: این در حالی است که با توجه به گزارش‌ها و اطلاعات به دست آمده هم‌اکنون برای تأمین خدمات روبنایی و زیربنایی هر واحد در شهر جدید پردیس به ۳۸ میلیون تومان احتیاج است که بودجه‌ای برای این مبلغ در دولت پیشین پیش‌بینی نشده بود.

نریمان سهم شهرهای جدید از سایت مسکن مهر کل کشور را ۲۰ درصد اعلام کرد و افزود:با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهور مبنی بر تکمیل هرچه سریعتر پروژه مسکن مهر در کشور باید تمام توان خود را به کار گرفته و با همکاری یکدیگر این طرح را به پایان برسانیم. در این میان تنها شهر جدید پردیس است که به دلیل توپوگرافی نامناسب و خشن خود عملیات را کمی دشوار کرده و تکمیل آن را به تأخیر انداخته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه سخنان خود از افتتاح‌های زودهنگام دیگری تا دهه فجر سال جاری در دو شهر جدید پردیس و پرند خبر داد و گفت: ما به همه متقاضیان قول می دهیم که با تمام توان خود این پروژه عظیم را پیش برده و همکاری تمامی دستگاه‌ها و همچنین خود مردم ساختمان‌هایی با کیفیت و شهری بار عایت حقوق شهروندی به آن‌ها تحویل دهیم.

نریمان همچنین با بیان این مطلب که از متقاضیان مسکن مهر پردیس هر هفته برای بازدید از عملیات اجرایی واحدها دعوت به عمل می‌آید گفت: ما باید با مشکلات این مسیر مبارزه کرده و آن‌ها را به نفع متقاضیان به پایان برسانیم. در این راه با اخذ وامی یکهزار میلیارد تومانی سعی در تکمیل خدمات زیربنایی واحدها داشته و انتظار داریم با کمک مجلس شورای اسلامی در برنامه و بودجه سال آتی نیز از جایگاه ویژه‌ای برخوردرا شویم./

 

ساخت و ساز مسکن مهر رونق گرفت
(15 دی ماه 95)

معاون وزیر راه و شهرسازی: با افزایش تسهیلات بانکی و تکمیل آورده متقاضیان، ساخت و ساز مسکن مهر تا پایان دولت به پایان می رسد.

محسن نریمان در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداو سیما گفت: امروز در جهت تحقق وعده رئیس جمهور مبنی برتکمیل مسکن مهر تا پایان دولت یازدهم ، با مهرآبادی معاون وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر جلسه ای برگزار کردیم 

 

وی ادامه داد: یکی از الزامات تکمیل مسکن مهر افزایش تسهیلات از 30 به 40 میلیون تومان است

 

نریمان تاکید کرد: افزایش تسهیلات به هیچ وجه به معنی افزایش قیمت مسکن مهر نیست زیرا قیمت ها نهایی شده است.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه افزایش تسهیلات به واحدهای تکمیل نشده تعلق می گیرد، تصریح کرد: این افزایش تسهیلات به متقاضیانی که از نظر پرداخت آورده مشکل دارند کمک می کنند تا اورده خود را تکمیل و کار سریع تر انجام گیرد

 

نریمان گفت: واحدهای مسکن مهر را با امکانات زیر بنایی و روبنایی از جمله آب ، فاضلاب ، فضای سبز ، درمانی و... تحویل می دهیم

 

وی افزود: باید برای آماده سازی خدمات زیربنایی و روبنایی اعتبارات و یارانه تخصیص داده شود.

 

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید افزود: متقاضیان باید آورده خود را به حد نصاب برسانند تا روند ساخت و تحویل طرح ها سریع تر صورت گیرد.

 

وی با اشاره به اینکه برخی از افراد فراموش کردند که در مسکن مهر ثبت نام کنند تاکید کرد: متاسفانه در برخی طرح ها که پیشرفت فیزیکی انان 93 درصد است اورده متقاضیان بسیار کمتر از پیشرفت فیزیکی طرح هاست، از متقاضیان تقاضا داریم اورده خود را به حد نصاب برسانند تا دچار مشکل نشوند

 

نریمان افزود: تا پایان سال در 19 شهر جدید به جز پرند، پردیس و هشتگرد، مسکن مهر تکمیل می شود و در دهه فجر نیز تعدادی از طرح های مسکن مهر تکمیل می شود.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: با توجه به اینکه ما اطلاعات دقیقی از چگونگی استفاده از اعتبارات داریم، قصد داریم با بانک عامل جلساتی برای مشاوره برگزار کنیم .

 

افزایش 10 میلیون تومانی وام مسکن مهر کمک به آورده مردم است

(15 دی ماه 95)

معاون وزیر راه و شهرسازی: سقف وام مسکن مهر از 30 به 40 میلیون تومان افزایش یافت؛ این 10 میلیون افزایش فقط کمک به آورده مردم است و ربطی به افزایش قیمت ندارد.

محسن نریمان  با حضور در بخش خبری 21 شبکه یک سیما افزود: در فاز 11 پردیس، آورده مردم زیر 40 میلیون تومان بوده است که به نسبت افزایش متراژ، قیمت ها افزایش می یابد.

وی اضافه کرد: هزار میلیارد تومان در رابطه با تأسیسات و مسایل زیر بنایی و روبنایی هزینه می شود.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت: در مصوبه دولت پیشین، مسئولان مکلف شدند از محل آورده متقاضیان در رابطه با آماده سازی هزینه کنند اما ما تصمیم گرفتیم این مسئله را از محل سهم دولت حل کنیم از طریق روش هایی مانند تهاتر زمین ها و وام بانک ها.

نریمان با بیان اینکه  مسکن مهر در شهرهای جدید تا پایان دولت یازدهم به پایان می رسد، گفت: حدود 18 شهر جدید داریم که در 15 شهر تلاش می کنیم تا پایان امسال به بهره برداری برسد.

وی گفت: مردم هم باید تعهدات خود را انجام دهند.

 

پرونده مسکن مهر را تا پایان دولت می بندیم
(16 دی ماه 95)

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مسکن مهر را تا پایان دولت یازدهم به پایان می رسانیم از متقاضیان خواست سقف آورده خود را به حد نصاب برسانند.

محسن نریمان با حضور در برنامه "تیتر امشب" شبکه خبر افزود:شورای پول و اعتبار در مصوبه ای سقف وام را از ۳۰ به ۴۰ میلیون تومان افزایش داد.

وی افزود: این رقم ۱۰ میلیون صرفا کمک به آورده متقاضی و برای طرح های نیمه تمام است.

نریمان با اشاره به اینکه  دستگاه های متولی مسکن مهر از جمله وزارتخانه های نیرو و نفت هم در تکمیل زیرساخت ها بسیج شدند، گفت: تعامل مناسبی میان این وزارت خانه ها و وزارت راه و شهرسازی برقرار و اعتباراتی هم اختصاص داده شده تا در طرح های زیربنایی و روبنایی هزینه کنند.

وی افزود: متقاضیان مسکن مهر باید به تعهدات خود عمل کنند زیرا اگر این کار را انجام ندهند دچار مشکل می شویم.

نریمان تاکید کرد: قرار شده با تسهیلات بانکی و آورده مردم و زمین ۹۹ ساله ای که در اختیار می گذاریم مسکن مهر به پایان برسد.

مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت: طرح افزایش وام فقط برای شهر پردیس نیست و برای مسکن مهر دیگرنقاط هم که دچار مشکل است اجرا می شود.

نریمان با بیان اینکه مردم باید تا ۸۰ درصد آورده را بپردازند افزود: برخی از متقاضیان مسکن مهر زیر ۵ میلیون تومان و برخی زیر ۱۰ میلیون تومان پرداختند در حالی که پیشرفت فیزیکی مسکن مهر به ۹۳ درصد رسیده است.

وی اضافه کرد: دولت قبل اقدام به ساخت مسکن مهر در جاهای نامناسب و جغرافیای وحشی کرد بنابراین نتوانست در موعد مقرر به تعهدات خود عمل کنند.

نریمان افزود: با پیشرفت حدود ۳۵ درصد، مسکن مهر پردیس را تحویل گرفتیم اما اکنون پیشرفت آن به بیش از ۸۰ درصد رسید.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش ۱۰ میلیون تومانی سقف وام مسکن مهر باید از طریق بانک مرکزی به بانک عامل ابلاغ و طبق اولویت پرداخت می شود.

وی افزود: مشتریان مسکن مهر باید از این فرصت مناسب استفاده کنند و آورده خود را به حد نصاب برسانند.

نریمان گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای طرح های زیرساخت روبنایی و زیربنایی قول کمک داده که در این راستا ۱۳۰ میلیارد تومان به مسکن مهر پردیس اختصاص و به وزارت نیرو هم اوراق خزانه داده است.

وی افزود: از حدود ۱۹ شهر جدید در بیش از ۱۵ شهر، پیش از پایان امسال مسکن مهر را تمام می کنیم و بقیه را نیز تا پایان دولت یازدهم تحویل می دهیم.

نریمان اضافه کرد: آورده های متقاضیان عقب تر از پیشرفت فیزیکی مسکن مهر است.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در دولت قبل ۲ مرحله به آورده متقاضی اضافه شد و در دولت یازدهم هم بخشنامه دادیم که بر اساس نظر سازمان مدیریت تعدیل قیمت ها شود.

وی افزود: مسکن مهر در سال ۸۷ آغاز شد و تلاش می کنیم با همکاری دستگاه های مختلف مسئله آماده سازی زیرساخت ها را حل کنیم.

نریمان اضافه کرد: زیر ساخت های فاز ۱۱ پردیس آماده شد و به زودی زیر ساخت های فازهای ۸، ۹ و ۵ پردیس هم آماده می شود.

مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت: شورای پول و اعتبار با درک درست از واقعیت ها و گزارش کمیسیون اصل ۹۰ تصمیم گرفت با افزایش وام مسکن مهر به رسالت خود عمل کند.

زیرساختها جزو تعهدات دولت بود

ایرج رهبر عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: طرح مسکن مهر تعامل سه جانبه میان انبوه سازان، وزارت راه و شهرسازی و شرکت عمران پردیس و بانک مسکن است.

وی افزود: مسکن مهر پردیس آخرین قراردادی بود که به تعداد ۸۰هزار واحد در خرداد سال ۱۳۹۳ در دولت سابق بسته شد.

رهبر با اشاره به اینکه شرایط آماده سازی و ساخت مسکن مهر پردیس مشکل تر و هزینه برتر بوده، ادامه داد: در شهریور سال ۱۳۹۱ قیمت میلگرد مصرفی بیش از سه برابر شد و هزینه ها افزایش یافت.

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان  گفت: عرصه و زمین مسکن مهر در اجاره ۹۹ساله است بنابراین آماده سازی زیر ساخت های آن جزو تعهدات دولت بود اما در دولت قبل، بخشی از آورده متقاضی در این زمینه استفاده شد و قرار بود برگرداند اما این کار انجام نشد.

مسکن مهر تداوم نمی‌یابد

کمال الدین شهریاری نماینده مجلس شورای اسلامی هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: در کمیسیون تلفیق مجلس بند دال ماده ۷۳ به مسکن مهر اشاره کرده و مقرر می دارد بانک مسکن موظف است نسبت به تأمین باقیمانده تعهدات خود و تأمین منابع مورد نیاز مسکن مهر با تشخیص وزارت راه و شهرسازی به گونه ای اقدام کند تا متعهد احداث واحدهای جدید ایجاد نشود.

وی افزود: با این کار پرونده طرح مسکن مهر بسته خواهد شد و طرح جدیدی به عنوان مسکن مهر احداث نخواهد شد.

شهریاری ادامه داد: درباره تأسیسات زیربنایی و زیرساخت، هیچ تصویر روشنی در برنامه وجود ندارد که منابع آن چگونه  تأمین خواهد شد مگر اینکه در بودجه سنواتی حدود ۷ هزار میلیارد تومان نیاز مسکن مهر برای دستگاه های اجرایی مانند وزارتخانه های راه و شهرسازی، نیرو و نفت برای تأمین آب، برق و گاز و راه سازی در بودجه پیش بینی شود زیرا در برنامه ششم توسعه چیزی برای آن در نظر گرفته شده است.

همچنین چند تن از متقاضیان مسکن مهر هم در ارتباط تلفنی با این برنامه مشکلات خود در این زمینه را بیان کردند.افزایش سهم آورده متقاضی، کندی روند واگذاری و کندی مراحل صدور سند از جمله مشکلات آنان بود.

 

 

واگذاری واحدهای بدون متقاضی با حذف شروط
(17 دی ماه 95)

عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید با بیان این که افزایش وام مسکن مهر پردیس کمک به تکمیل آورده متقاضیان است، گفت: با این افزایش آورده مردم تا پایان دولت یازدهم 24 هزار واحد مسکن مهر پردیس به بهره برداری می رسد.

حبیب‌الله طاهرخانی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا اظهار داشت: افزایش وام مسکن مهر از 30 میلیون تومان به 40 میلیون تومان می‌تواند کمک موثری در تکمیل آورده متقاضیان در مسکن مهر پردیس باشد.

وی با بیان اینکه  در مسکن مهر پردیس متراژ واحدها بالا است و طبیعتا قیمت تمام شده در متراژهای بالا افزایش می یابد و سهم محوطه‌سازی این واحدها بیشتر از سایر سایت‌های مسکن مهر است، گفت: البته باید توجه داشته باشیم که پروژه مسکن مهر پردیس از سایر پروژه های مسکن مهر دیرتر شروع شد و به افزایش تورم شدید سال‌های 90 و 91 برخورد و شرایط را سخت کرده بود. وام 40 میلیون تومانی می تواند کمکی باشد تا بخشی از واحدهای مسکن مهر پردیس در مدت زمان کوتاه تری آماده شود.

طاهرخانی با تاکید بر این که به طور قطع بخش ساختمانی مسکن مهر پردیس تا پایان دولت یازدهم به اتمام می‌رسد، گفت: ممکن است در بخش زیرساخت‌ها ، مواردی  معارض داشته باشند اما به طور قطع بخش روبنایی مسکن مهر پردیس تا پایان دولت یازدهم به اتمام می رسد.

این مقام مسئول افزود:  با ارائه وام های 40 میلیون تومانی، 24 هزار واحد مسکن مهر پردیس را تا پایان دولت یازدهم تحویل می دهیم. این 24 هزار واحد از فازهای 11، فاز 9 قدیم، فاز 8 و  فاز 5 تحویل می شود. البته بهره برداری از این واحدها منوط به این است که همکاری لازم از سوی سیستم بانکی انجام شود.

عضو هیئت‌مدیره شرکت عمران شهرهای جدید با بیان این که در حال حاضر در پروژه مسکن مهر سراسر کشور 120 هزار واحد متقاضی ندارد و قاعدتا تکمیل این واحدهای بدون متقتاضی مفهومی ندارد، ادامه داد: بنا بر این اولویت با واحدهایی است که متقاضی دارند و این واحدها به طور قطع بخش ساختمان شان طبق وعده رییس جمهوری تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید.

وی درباره سرنوشت واحدهای مسکن مهر بدون متقاضی گفت: دولت مصوبه‌ای درباره واحدهای بدون متقاضی پروژه مسکن مهر داشته که در این مصوبه شرایط چهارگانه واگذاری واحدها برداشته شده است و متقاضیان می توانند بدون شرایط صاحب این واحدها شوند. می‌توان این واحدها را به صورت گروهی به تعاونی‌های مسکن و یا بنیادها واگذار کرد.      

طاهرخانی با بیان اینکه برخی از این واحدها با توجه به اینکه شرایط واگذاری هم حذف شده باز هم متقاضی ندارند، تاکید کرد:  این عدم تقاضا به جانمایی و مکان یابی نادرست ساخت این واحدها در دولت قبل برمی‌گردد. همچنین اینکه محاسبه دقیقی از تقاضا نداشتند و با اتکا بر تسهیلات بانکی دست به ساخت و ساز واحدهای مسکن مهر بیش از حد تقاضا زده اند.

وی گفت : دولت از واگذاری این واحدها به متقاضیان استقبال می کند. البته مذاکراتی هم با انجمن‌های خیرین مسکن ساز و کمیته امداد و سایر نهادها برای واگذاری بدون شرایط این واحدها شروع شده است./

 


١٦:٠٣ - يکشنبه ١٩ دی ١٣٩٥    /    شماره : ١١٤٣    /    تعداد نمایش : ١٠٥٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
* چاپ این صفحه *